İade

Üründen veya bedeninden memnun kalmadıysanız; siparişiniz size ulaştıktan 7 gün içerisinde bize ürünle alakalı şikayet ve/veya talebinizi web sitemizdeki iletişim bölümünden e-mail aracılığıyla bildirmeniz gerekmektedir.

İade onayı olmayan talepler ne yazık ki işleme alınamamaktadır. İade işlemlerinin başlayabilmesi için, onay aldıktan sonra ürünü faturasıyla beraber bize kargo ile birlikte gönderiniz.

Satın alınan ürün faturası bir kurum adına kesildiyse iade sırasında da ilgili kurumun fatura miktarı kadar iade faturası kesmesi gerekmektedir. Eğer kredi kartıyla değil, havale ile ödeme yapıldıysa iade onayı almak istediğinize dair gönderdiğiniz e-mail’de ürün bedelinin iade yapılacağı banka bilgilerini mutlaka belirtiniz.

İade Koşulları

İadeler size gönderilen orijinal kutu veya paketlemesiyle birlikte yapılmalıdır. Ürünler giyilmemiş, hiç bir şekilde kullanılmamış, yıkanmamış, kullanılmış size teslim edildiği orijinal halinde, tekrar satılabilir konumda olmalıdır. İncelenen Ürün yukarıda belirtilen koşullara uymadığı durumlarda ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilemez. Ürün iadesi paket tarafımıza ulaştığı gün değerlendirmeye alınır.

Sipariş İptali

Para transferi onaylandıktan ve/veya kredi kartı ödeme onayı bankadan geldikten sonra sipariş değişikliği veya iptali konusunda garanti veremiyoruz. siparişinizin içerisinde kargoya verilen ürünlerin bulunması durumunda da sipariş iptalini gerçekleştiremeyeceğimizi belirtmek isteriz. Siparişinizi iptal etmek için sitemizde iletisim bolumunden email araciligiyla bildiriniz.